Дослідження про Black Friday в Україні. Тренди реалії та ілюзії

Дослідження про Black Friday в Україні. Тренди реалії та ілюзії

Колективний член ВАКЦ 4Serviсe Group напередодні Black Friday провів щорічне опитування українців, щоб визначити їхні купівельні плани. Дослідження визначає, яку суму споживач готовий витратити цієї п’ятниці, на яку групу товарів зверне увагу, де буде робити придбання та як змінились їх купівельні наміри у 2021 році. 4Serviсe Group порівняла результати цьогорічного дослідження з тогорічним та проаналізувала динаміку купівельних настроїв українців за кілька років.

За лічені дні до Чорної п’ятниці в інтернеті не вщухають жарти про цей легендарний день розпродажу. Більшість жартів висміюють вкрай низькі знижки та підвищення цін на товари перед п’ятницею. Деякі користувачі інтернету жартують зі свого невміння контролювати бажання щось купувати та розмірковують, що найкращим способом заощадити гроші в день знижок є «замороження» кредитної карти в морозилці.

Чорна п’ятниця в Україні: міф чи реальність? Ті, кому не вдалось нічого продати в минулу чорну п’ятницю виправдовують свою поразку відсутністю культури українців витрачати гроші. Насправді дослідження свідчить, що 30% українців, налаштовані на шопінг у Чорну п’ятницю. Варто зазначити, що минулого року відсоток потенційних покупців був вдвічі вищим та складав 70%.

Найчастіше українці планують придбати в Чорну п’ятницю: побутову техніку та електроніку, одяг та взуття, товари для дому. Жінки націлені на купівлю косметики та парфумерії, молодь – на аксесуари, споживачі у віці 25-34 роки зацікавлені придбанням товарів для дітей та меблів.

Офлайн чи Онлайн? Серед тих, хто планує здійснити покупки в Чорну п’ятницю, зріс відсоток людей, які планують робити це у звичайних магазинах. Якщо торік українці були більше налякані пандемією, то в цьому році споживачі убезпечили себе щепленнями від вірусу. Офлайн купівлі стали не лише безпечнішими, але й комфортнішими, адже через посилений контроль в торгових центрах наразі можуть знаходитись не всі любителі шопінгу, отже черг та скупчень буде менше.

Для кого купують українці та скільки витрачають? Часто в ТРЦ споживача може привести необхідність обрати подарунок або зібрати дитину в школу, але в Чорну п’ятницю українці хочуть витрачати кошти на задоволення власних потреб. 40% респондентів планують потішити себе товарами на суму між 4 000 та 10 000 гривень.

Чи задоволені опитані минулим досвідом покупок у Чорну п’ятницю? За декілька років, рівень розчарованості українців знижується. У минулому 2020 62% покупці зазначили, що сподівання на знижки були не виправдані. Натепер ситуація дещо змінилася на краще, адже в цьогорічному дослідженні розчарованих дещо менше – 55%. Утім, бізнесу досі є куди рухатись для вдосконалення рівня задоволення своїх клієнтів. 67% опитаних не вірять у реальні знижки через тотальний негативний досвід. Споживачі схильні запам’ятовувати ціни на важливі товари. Плануючи купити телефон або сумку, потенційний клієнт може заходити на сайт чи в магазин декілька місяців поспіль, придивлятись до омріяної речі. Цей споживач однозначно помітить те, що вартість товару різко зросте напередодні Чорної п’ятниці й це зростання знівелює будь-яку знижку. Подібні вчинки залишають глибоке розчарування і знижують довіру не лише до одного конкретного магазину, але й до традиції тижня знижок в цілому в усій країні.

Підсумки дослідження: ставлення українців до Чорної п’ятниці у 2021 році. Аналізуючи результати дослідження за останні роки, варто зазначити, що кардинальних змін у відношенні до Чорної п’ятниці у споживачів не відбулось. Половина опитаних має негативне ставлення до цього дня, 36% – позитивне, а 14% вважають цей день нейтральним.

4Serviсe щорічно публікує оптимальний розмір знижки, яка задовольнить вагому долю покупців. Аналіз ґрунтується на методиці прогнозування знижки, яка викликатиме довіру. Тож 4Serviсe вирахував ті «золоті цифри», які потрапляють в серце покупців та мають задовольнити їх очікування від Чорної п’ятниці. В цьому році оптимальний розмір знижки складає 37-47%. Варто зазначити, що минулого року діапазон «золотої знижки» був вужчим.

Цьогорічне дослідження засвідчило, що у більшості українців з Чорною п’ятницею складаються непрості стосунки. Досвід був негативним, серце у більшості розбите, довіра відсутня, але головне – все ще є надія на те, що ситуацію можна врятувати та зробити шопінг захопленим. Наразі черга за бізнесом – зробити крок назустріч своїм покупцям та довести, що Чорна п’ятниця в Україні нічим не гірша за американську та європейську. 4Serviсe вже котрий рік поспіль доводить, що в серцях українців є місце американській традиції грандіозного шопінгу. Як отримати максимум від традиції Чорної п’ятниці, можна дізнатися з результатів дослідження.